Nowa jednostka. Morawiecki chce mieć “pełną wiedzę”.


Maksymilian Tomanek

Po ponad roku rządów Prawa i Sprawiedliwości nie ma już wątpliwości, że swoboda działania przedsiębiorców nie jest priorytetem Rady Ministrów. Przystępując do kampanii PiS miało jeden, najważniejszy postulat – 500 plus. Opozycja nie dawała wiary, że uda się go zrealizować, jednak Beata Szydło postawiła na swoim. Program działa i regularnie pomaga rządzącym zdobywać nowych sympatyków. Spełnienie tej obietnicy nie było jednak proste.

Skąd PiS wziął ogromne kwoty, które trzeba rozdać w ramach 500 Plus? Drastycznie obcięto wydatki na inwestycje, także inflacja wystrzeliła w górę. To jednak nie wystarczyło. Aby móc dać, PiS musi najpierw zabrać. W tym celu nakładane są kolejne podatki, a Mateusz Morawiecki postanowił wycisnąć z przedsiębiorców absolutnie wszystko.

Superminister zapowiedział, że zrobi wszystko, aby zwiększyć wpływy z podatku CIT. Zostaną wprowadzone nowe przepisy, a Morawiecki ma zamiar kontrolować przedsiębiorstwa, zwłaszcza te duże tak, aby mieć o nich “pełną wiedzę”.

Wdrożyliśmy klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Mamy kilkanaście postępowań i sukcesów. Walka z rajami podatkowymi jest jedną wielką batalią o wyższy CIT. To robimy. W planach mamy kilkanaście nowych akcji i ustaw, które będą uszczelniały ten podatek – mówił.

Powołaliśmy departament do obsługi dużych przedsiębiorców, aby jeden opiekun miał pod sobą dwa, trzy, cztery podmioty i miał pełną wiedzę, co się w nich dzieje. Powołaliśmy specjalną jednostkę analizy cen transferowych. To jest mechanizm, poprzez który duże firmy transferują zyski za granicę- dodaje.

Pikio.pl