Przysięga WOT na żołnierzy Łupaszki. Skandal


Rzeczpospolita

Minister obrony Antoni Macierewicz podczas uroczystości składania przysięgi przez pierwszych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Białymstoku.© PAP/ Artur Reszko Minister obrony Antoni Macierewicz podczas uroczystości składania przysięgi przez pierwszych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Białymstoku. – Łupaszka nie jest wzorem do naśladowania przez współczesną polską armię, ale jest symbolem hańby – powiedział Maciej Konieczny z zarządu Partii Razem, komentując uroczystość zaprzysiężenia wojsk Obrony Terytorialnej w Białymstoku. – Nie zgadzamy się na wciskanie do polskiego wojska bezmyślnego kultu żołnierzy wyklętych – dodał.

Żołnierze składali przysięgę na historyczny sztandar oddziału “Kmicica” z Brygady Łupaszki okręgu wileńskiego Armii Krajowej.

– Część z żołnierzy “Kmicica” po rozbiciu jego oddziału zasiliła Brygadę, która mordowała litewskich i białoruskich cywilów – powiedział Konieczny.

Polityk Razem przypomniał, że dziś przypada rocznica zbrodni we wsi Potoka. 22 maja 1945 roku pierwszy szwadron V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej pod dowództwem Zygmunta Błażejewicza podpalił wieś, skutkiem czego w pożarze zginęło troje dzieci. Kolejna ofiara tragedii (dorosła) zmarła po kilku dniach od rozległych poparzeń.

– Nie wolno nam o tym zapomnieć. Morderców dzieci nie wolno brać na sztandary a nam nie wolno zapomnieć o tych zbrodniach. Przysięganie na sztandar oddziału powiązanego z Łupaszką to bardzo zły symbol – uważa Maciej Konieczny.

– Nie zgadzamy się na wciskanie do polskiego wojska na siłę skrajnie prawicowej ideologii i bezmyślnego kultu żołnierzy wyklętych. Apelujemy do ministra Macierewicza: proszę przestać prowokować konflikty z mniejszościami etnicznymi – dodał członek zarządu partii Razem.

W czasie zaprzysiężenia w Białymstoku minister obrony Antoni Macierewicz mówił do żołnierzy, że złożyli przysięgę na sztandar swoich przodków, którzy “złożyli najwyższą ofiarę, aby Polska była niepodległa”. – Ten sztandar przetrwał po to, abyście dziś mogli złożyć na nim przysięgę – dodał.

– Chodzi o zakorzenienie, symboliczne zakorzenienie tych żołnierzy i tych wojsk w tradycji lokalnej, w tej tradycji żołnierzy niezłomnych, która dla polskiego patriotyzmu tak wiele znaczy, tak jest istotna – powiedział później dziennikarzom Macierewicz.

msn.com